Izrael – Eilat – fabruár 2018

lacne dovolenky eilat

Mesto Eilat na pobreží Červeného mora je iný Izrael ako ho všetci poznáme a ako je jeho severná časť so všetkými významnými pamiatkami, mestami a miestami. Eilat je jednoducho „iba“ prímorské letovisko. To, čo ho ale robí výnimočným je  jeho poloha. Leží na špici izraelského klinu, ktorý je akoby zarazený medzi Egyptom a Jordánskom. Do egyptského letoviska Taba je to 10 kilometrov a jordánska Aqaba je vzdialená 15 kilometrov, pričom ju máte z pláží v Eilate ako na dlani, pretože leží na druhom brehu Aqabského zálivu

Prílet

Trochu sme sa obávali pasovej kontroly na letisku Ovda. Čítali sme rôzne príbehy ľudí, ktorý opisovali zdĺhavé vybavovanie  a výsluchy. V našom prípade sa ale nestalo nič výnimočné. Po prílete a odstátí rady na pasovej kontrole nás zastavil zamestnanec letiska, spýtal sa odkiaľ sme a potom nás poslal k pani stojacej opodiaľ. Na naše prekvapenie sa nám prihovorila úplne plynulou slovenčinou. Obdarovala nás jednou igelitkou s mapami a informačným materiálom o Eilate, ktorý bol  v slovenčine! V taške bol aj kŕem na ruky. Nuž naozaj vrelé privítanie. Za to má od nás Izrael palec hore. To sa nám ešte na žiadnom letisku nestalo.

Hneď vedľa týchto „darčekových predmetov“ sme si kúpili lístky na linku 282, ktorá jazdí z letiska do Eilatu. Lístky stáli, pre 2 osoby 43 NIS. Platili sme kartou, pretože zmenáreň na letisku má nevýhodný kurz, resp. si účtuje  vysoký poplatok za transakciu. Spomenutá linka 282 vždy čaká na konkrétny prílet, teda v prípade meškania lietadla sa nemusíte báť, že ho nestihnete.

Autobus ide bez medzi zastávok priamo na autobusovú stanicu v Eilate. Po vyjdení z haly autobusovej stanice  nás ale zastihla izraelská realita. Vľavo asi 50 metrov od nás boli cez ulicu natiahnuté policajné pásky. Keď sme sa lepšie prizreli, uvideli sme pyrotechnického robota ako manipuluje s igelitovou taškou. Nuž bezpečnosť tu berú naozaj vážne a zabudnutie tašky či ruksaku na verejnom mieste môže skončiť aj takto. Ďalší bezpečnostný prvok nás prekvapil vo väčších nákupných centrách. Pri vstupoch bola SBSka s rámovým detektorom kovov, rovnakým akým sa prechádza na letiskách. Inak sa počas nášho pobytu nič neprihodilo a v Eilate sme sa cítili bezpečne a aj vďaka takýmto prísnym bezpečnostným opatreniam je v Izraeli možno bezpečnejšie ako v iných destináciách, ktoré sme kedy navštívili.

Ubytovanie

Na celý pobyt (4 noci ) sme sa ubytovali v City apartments, ktorý sa nachádzal v centre cca 800 metrov od autobusovej stanice. Bol to v podstate 7-pochodový panelák, ktorý mal na siedmom poschodí 1 byt prerobený na 3 apartmány (ten náš bol č. 3). Vďaka tomu že bol na siedmom poschodí sme mali nádherný výhľad na mesto a z kuchynky sme dokonca videli aj more.

Coral Beach

Eilat leží na pobreží červeného mora a to je známe práve bohatým podmorským životom. Okolo celého izraelského pobrežia sa tiahnu koralové útesy, ku ktorým je veľmi dobrý prístup. A práve na Coral Beach sú koraly najkrajšie. Dostanete sa k nim po 2 mólach. Na ich koncoch môžete vojsť do vody a dosýta si zašnorchlovať. V čase nášho pobytu (koniec februára) sa dalo úplne v pohode kúpať. Voda bola príjemná. Cely areál Coral Beach je oplotený a do vnútra sa dostanete za  35 NIS za osobu a ak si neprinesiete vlastné šnorchovacie príslučenstvo, môžete si ho tam za poplatok požičať.

Ak chcete ušetriť môžete si zašnorchlovať aj úplne zadarmo. Stačí sa zaviesť k hotelu Princess. Je to predposledná zastávka linky č. 15 pred konečnou na hrsnici s Egyptom.  Na pláži pri tomto hoteli sú tiež 2 móla, z ktorých sa vďaka priezraťnej vody aj voľným okom vidieť štruktúra koralov a ryby rôznych tvarov.

Na Coral Beach je viac koralov, v podstate sa tiahnu v jednej línii okolo celej pláže, ale menej rýb. Naopak na Princess Beachbbolo menej koralov ale zase viac krajších rýb a rybičiek.

Výstup na Mt. Tzafachot

No možno slovo výstup je trochu nadnesené. Celá túra trvala asi 2 hodiny. Už počas výstupu  sa nám odkrývali nádherné výhľady. No a zo samotného vrcholu je vidieť Eilat, Tabu a Aqabu. A niekde v diaľke napravo od Aqaby zazriete aj vrcholky saudskoarabských hôr. Celá trasa je dobre značená turistickými značkami. My sme zvolili výstup od parkoviska pri Coral Beach a zostúpili sme cca o 500 metrov bližšie k Eilatu, pri pláži ( a zastávke autobusu) Almong Beach.

Red Canyon

Červený kaňon je súčasťou vyschnutého koryta rieky. Jeho dĺžka je iba 200 metrov. Vytvorila ho voda pretekajúca po tisícročia krajinou. Na vodu si treba dávať pozor aj dnes. Hlavne v zimných mesiacoch sa počas búrok v kanone môžu vyskytovať záplavy.  Celá trasa sa dá stihnúť asi za 2 hodiny. Turistické chodníky vedú z veľkej časti po koryte rieky. Určite je potrebné si obuť trekové topánky a zobrať si zo sebou dostatok vody.

Na dopravu do kaňonu sme využili autobusovú linku č. 392, ktorá premáva medzi Eilatom a mestom Be´er Sheva. Cena jednosmerného lístku bola 16 NIS. Ideálny odchod je o 9:00 hod z autobusovej stanice. Lístok sme kupovali priamo u vodiča. Zastávka Red Canyon je na znamenie, pri nastupovaní do autobusu je potrebné povedať vodičovi aby tam zastavil. Ak nechcete dlho čakať na autobus naspäť, buďte na zastávke už o 11:45.

Doprava

Po Eilate  sme na dopravu používali mestskú dopravu. Na všetky pobrežné zaujímavosti a atrakcie ako Coral beach, Almong beach, Podmorské observatórium či Dolphin reef sa dostanete linkou č.15, ktorá má konečnú na hraničnom prechode Taba. Linka naspäť, smerom z Taby do Eilatu má číslo 16. Cena jednosmerného lístku je 4,2 NIS.

Na posledný deň sme si kúpili celodenný lístok resp. kartu. Stála iba 6,7 NIS. Platná je na linky v rámci mesta Eilat a pobrežia smerom na hraničný prechod Taba (linky č. 1, 5, 6, 15 a 16). Vvbaviť si ju môžete bezplatne na informáciách na autobusovej stanici. Karta platí 5 rokov. Takže ak sa plánujete do Eiltu vrátiť určite si ju odložte. Jej použitie je jednoduché. Kartu pri nástupe do autobusu vložíte do čítačky a pri prvej jazde si ju nabijete zaplatením celej sumy vodičovi. Pri ďalších jazdách v rámci jedného dňa už iba vkladáte kartu do čítačky.

 

Na dopravu na letisko môžete využiť už spomínanú linku č. 282. Alebo ako my, tento  shuttle bus . Lístok naň sa dá kúpiť iba online. Po stresujúcom čakaní na autobus (meškal takmer hodinu) sme si vychutnali posledné úžasné výhľady na krajinu pozdĺž hranice s Jordánskom. Počas cesty na letisko sme tiež videli nové, takmer dokončené letisko, ktoré nahradí Ovdu aj mestské letisko v Eilate. Nové letisko Ramon by malo byť v prevádzke už od októbra tohto roku (2018).

Odlet

Pre plánovaným odletom je potrebné byť na letisku minimálne 3 hodiny. Je to pre niekedy zdĺhavé odbavovanie.  Všetci cestujúci prechádzajú cez malý výsluch ohľadom batožiny, teda aspoň v našom prípade. Zamestnankyňa sa nás pýtala, kto balil naše batohy, či sme mali batohy stále pri sebe a či nám niekto nedal niečo do batohu. Nemusíte sa báť ak nie je vaša angličtina dobrá, všetky otázky majú aj na papieri v slovenčine.

Podrobný rozpočet ( Celkom 479 €, 1 osoba 239 €)
Počet osôb                                                           2
Počet dní/nocí                                                   5/4

Letenky
Bratislava – Eilat (Ovda)                              191 €
Ubytovanie
City Apartments                                            141 €
Doprava
Na letisko Bratislava          auto                   40 €
Ovda – Eilat                          bus                 43,0 NIS
Eilat miestna doprava        bus                    23,5 NIS
Výlet do Red Canyon          bus                  64,0 NIS
Otatné                            
Vstupné do Caral Beach                           70,0 NIS

Celkom                                                     479,0 €
1 osoba                                                      239,0 €
Kurz 1 €    4,3 NIS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.