Baška (ostrov Krk) a Plytvické jazerá na vlastnú päsť

lacne dovolenky baska
Termín: 22. 6. -28. 6. 2015
Zvažujete kam ísť na dovolenku k moru a hľadáte destináciu s dobrým prístupom do mora, s menšou útulnou plážou v peknom prostredí a v čo najkratšej vzdialenosti od Slovenska? Čo tak ísť na Bašku na ostrove Krk? Baška je vzdialená od Bratislavy len cca 600 km, cestu môžete preto zvládnuť pri dobrých podmienkach na cestách, za zhruba 7 hodín. Odporúčam vám však vyhradiť si na cestu viac času. Prečo, sa dozviete v tomto článku.
Ostrov Krk sa nachádza len 50 km od Chorvátskych hraníc, s pobrežím je spojený mostom, čiže nemusíte byť obmedzení časovými rozvrhmi trajektov. Pred vstupom na most musíte zaplatiť poplatok cca 5 euro, pri ceste naspäť už neplatíte nič. Baška leží na juhu ostrova. Má takmer 2 km útulnú pláž, miestami piesočnatú, čo pre sever Chorvátska, nie je až také typické. Pre pozvoľný vstup do mora láka nielen rodiny s deťmi. Je obkolesená skalnatými kopcami, kam sa môžete vybrať na túru a kochať sa peknými pohľadmi. Jeden taký pohľad sa vám naskytne z kostola sv. Ivana. Pokiaľ uprednostňujete na dovolenke kľud, odporúčam navštíviť Bašku mimo hlavnej sezóny, t. j. koncom júna alebo začiatkom septembra. Mesto je malé, avšak nachádza sa tu mnoho možností na ubytovanie. My sme si vybrali Penzión Antonia, ktorý sa nachádza v kľudnej časti ostrova, vzdialeného od pláže asi 15 minút chôdze. Ide o rodinný penzión s milými vlastníkmi. 5 nocí pre 2 osoby s raňajkami vyšlo na 270 euro.

 

My location
Get Directions
 Trasa: Praha → jazero Bled → Hrad Predjama → Baška (ostrov Krk) → Plytvické jazerá → Baška (ostrov Krk) → Kranjska Gora → Praha

 

Pretože sme cestovatelia, ktorí radšej oddychujú aktívne než pasívne, rozhodli sme sa z Bašky absolvovať výlet na Plytvické jazerá. Vzdialenosť medzi týmito bodmi je asi 200 km. Plytvické jazerá sa oplatí navštíviť mimo hlavnú turistickú sezónu. Hlavným dôvodom sú masy ľudí. Už koncom júna sme tu stretli veľa turistov z rodného Slovenska, Česka, Poľska atď a nebolo ich málo. Neviem si predstaviť, aké to musí byť počas školských prázdnin. Vstupné pre dospelú osobu je cez hlavnú sezónu cca 24 euro. Pokiaľ sem však prídete v júni alebo septembri vstupné vás výjde na 15 euro. V tejto cene máte zahrnutú plavbu loďou a autobusy, ktorými sa môžete prepravovať medzi jednotlivými časťami jazier. Do areálu si určite so sebou zoberte dostatok vody a nejakú tú “sváču”. Miest, kde si môžete kúpiť niečo na jedenie, je na Plytvických jazerách pár a niekedy to trvá nejakú tú hodinku, kým k ním doputujete. A keď sa už dostanete na miesto s občerstvením, vychutnajte si zaslúženú klobásu 🙂 Plytvické jazerá s priezračnou vodou sú samozrejme prekrásne a oplatí sa ich vidieť.

 

Ako som už písala vyššie, na cestu do a z Chorvátska si vyhraďte o nejaké tie hodinky viac, aby ste mohli spoznať krásy Slovinska. Diaľničná známka stojí 15 euro na 7 dní. My sme cestou do Chorvátska navštívili jazero Bled, jeden z hlavných symbolov Slovinska. Jazero obkolesené Julskými Alpami, s kostolíkom na malom jazere uprostred proste nemôžete minúť, keď sa už rozhodnete absolvovať cestu k “slovenskému moru” cez Slovinsko. Okolo jazera sa dajú spraviť príjemné prechádzky a to úplne zadarmo (keď nepočítame parkovné). Ďalším zaujímavým miestom je Hrad Predjama, vybudovaný na skalnej stene. Slovnisko sa nám tak zapáčilo, že sme sa rozhodli, že cestou z Chorvátska, tu prespíme jednu noc. Zvolili sme si Hostel Nika v turistickej oblasti Kranjska Gora. Hostel nás vyšiel s raňajkami 30 euro pre dve osoby. Hostel je zariadený skromnejšie, avšak za dobrú cenu.
Nech sa už rozhodnete pre Chorvátsko, Slovinsko alebo inú destináciu, prajem vám šťastnú ničím a nikým nerušenú dovolenku!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.