Bologna, Rimini, San Marino – júl 2018

Minulý týždeň, sme sa vrátili z dovolenky v Taliansku. Za sedem dní sme si prezreli historickú Bolognu, miništátik San Marino a letovisko Rimini, kde sme strávili 5 dní. Až na zrušený spiatočný let to bola celkom vydarená jazda.

Podrobný rozpočet ( Celkom 979 €, 1 osoba 245 €)
Počet osôb 4
počet dní/nocí 8 / 7
Letenky Bratislava – Bologna (spiatočný let bol zrušený)     85,00 €
Autobus Bologna – Viedeň  – Bratislava    282,00 €
Vrátená cena leteniek Bologna – Bratislava –  107,00 €
Ubytovanie
B&B Anne 1 noc       77,00 €
hotel Berna 5 nocí    390,00 €
hotel Fiera*** 1 noc      86,00 €
Doprava
Verejná doprava Boloňa       10,40 €
Verejná doprava Rimini        9,00 €
Vlak Bologna – Rimini a späť      79,00 €
Autobus Rimini – San Marino s päť      40,00 €
Doprava na letisko do Bratislavy      27,00 €
Spolu  978,40 €
Prepočet na 1 osobu    244,60 €

Bologna

Na prehliadku Bologne sme mali pár hodín pred odchodom vlakom do Rimini. Úplne to stačilo na prehliadku historického centra. Nemali sme naplánované, čo chceme vidieť. Preto nás zaskočila šikmá veža, ktorá sa nachádza na Piazza di Porta Ravegnana . Ono šikmé veže sú vlastne dve, Asinelli a Grisenda. Aj keď opticky je vidieť zošikmenie iba jednej, tej menšej. Prešli sme sa aj po námestí Piazza Maggiore, z ktorého v tom čase bolo urobené letné kino.

Ubytovanie

V Bologni sme boli ubytovaní 2x a to po a pred (ne)odletom. Spiatočný let nám totiž zrušili pre štrajk palubných zamestnancov RAYENAIRu. Ale o tom až neskôr.

Prvé ubytovanie Anne bolo tipu Bed & Breakfast, v malom paneláku jedna 4-posteľová izba so spoločnou kuchynkou, WC a sprchou. Keďže sme prileteli o 21:30, ideálne lacné miesto (77 € – 4 osoby) na prespanie. Raňajky, aj keď iba sladké, v cene.

Druhý krát pred odletom sme boli ubytovaní v hoteli Fiera***, ktorí bol cca 30 min pešo od centrálnej vlakovej stanice, kde sme vystúpili po presune z Rimini.

Doprava

Letisko v Boloni leží iba 5 kilometrov od centra mesta. Je až neuveriteľné, že jednosmerný lístok na autobus (shuttle, iná možnosť nie je) stojí 6 € ! Preto sme radšej využili taxi, ktoré nás doviezlo až pred ubytovanie za 24 € (4 osoby).  Taxíkom to bolo pre nás výhodnejšie aj kvôli meškajúcemu letu, takže sme sa na ubytovanie dostali o cca 50 minút skôr ako autobusom.

Doprava po Bologni hromadnou dopravou je jednoduchá. Stačí si kúpiť lístok v niektorom novinovom stánku (Tabacchi). Cena nášho lístka bola 1,3 €  a  je potrebné ho nástupe do autobusu označiť. Klasika.

Rimini

Do Rimini sme šli bez nejakého očakávania. Veľkým letoviskám sa radšej vyhýbame. Aj keď sa sem dostanete aj autom (cca 930 km od Bratislavy), nestretli sme žiadneho slováka…. Rimini má  historické centrum. To čo sa oplatí vidieť je hlavná ulica starého mesta, ktorá začína pri Tibériovom moste (Ponte Di Tiberio), prechádza cez  námestie Piazza Cavour a končí pri Augustovom oblúku (Arco d´Augustus). V Rimini sa tiež nachádzajú ruiny rímskeho amfiteátra, aj keď veľa z neho nezostalo.

Pláž

So šírkou cca 100 metrov  a dĺžkou 15 kilometrov sa pláž v Rimini radí medzi najväčšie na svete. Pláž je pomyselne rozdelená na tkz. Bagno. Každý Bagno je vlastne vstup so šatňami, sprchami a WC, športoviskami (plážový volejbal, ihrisko pre Petang) a detským kútikom.  WC a šatne sú ale zamknuté. Predpokladáme, že kľuč by ste dostali až keď by ste si za pomerne vysoký poplatok  (12 € na deň) zakúpili slnečník s ležadlami na pláži. V mieste, kde sme sa chodili kúpať bola pláž trochu znečistená. Jednak od morských rias,  ale hlavne od ľudí (kúsky plastových obalov ).  Ďalej od brehu bola voda už čistá. Inak pláž veľmi pozvoľne klesá do mora. Ešte po cca 50 metroch ste stále nohami na dne. Jeden deň sme sa kúpali aj za mierneho dažďa. Čo bolo celkom príjemné, pretože počas nášho pobytu v Rimini bolo veľmi horúco.

Ubytovanie

V Rimini sme si vybrali na ubytovanie hotel Berna, ktorý leží asi 50 metrov od pláže. Izba boli skromnejšie vybavené. Nemala klímu a ventilátor na strope skoro vôbec nebolo cítiť. Za 4 osoby na 5 nocí sme zaplatili 390 €. V cene boli aj raňajky, na ktoré sme chodili do vedľajšieho hotela. Rimini je hlučné stredisko aj cez noc, takže nie vždy sme sa dobre vyspali. Na výber sme mali buď spať so zavretými oknami v teple (bez klímy) alebo v hluku s otvorenými oknami.

Doprava

Na presun z Bologne do Rimini sme použili vlak spoločnosti Trenitalia. Cesta trvala 1,5 hodiny a lístok stál necelých 10 € na osobu. Lístky sme zakúpili v jednom z automatov na vlakovej stanici.  Lístok je potrebné tiež označiť a to buď po nastúpení vo vlaku alebo pre odchodom vlaku priamo na stanici. V Rimini sú dve vlakové zastávky. Jedna je hlavná  vlaková stanica a druhá Rimini – Miramar. Na druhej menovanej sme vystúpili aj my, keďže odtiaľ sme to mali bližšie do nášho hotela. Ak chcete isť až do Miramaru, je potrebné si lístky zakúpiť až do tejto stanice.

Na zastávke Miramar sme zažili aj malé vzrúšo. Po Taliansku jazdia rýchlovlaky. Niektoré to vytiahnu až na 360 km/hod. No a jeden takýto rýchlovlak prefrčal okolo nás práve pri čakaní na náš vlak späť do Bolone. A bolo to dosť desivé, keďže sme o ňom do poslednej chvíle nevedeli.  Len si to predstavte, sedíte na lavičke asi 2 metre od perónu, keď  tu zrazu ohromný hluk a silný vietor…. Jeden náš ruksak ten tlak zhodil na zem!

San Marino

San Marino bol taký hlavný bod nášho výletu. Veľmi sme sa naň tešili a rozhodne sme neboli sklamaní. Úzke historické uličky boli plné malých obchodíkov. Na vrchole Sanmarínskeho pohoria sú dva hrady, ktoré je možné si za poplatok prehliadnuť aj zvnútra. Toto sme ale vynechali, nám úplne stačili tie úchvatné výhľady. Bolo slnečné počasie, takže bolo vidieť až na Jadranské more.

Doprava

Do San Marina sa dostanete autobusom spoločnosti BonelliBus, ktorý odchádza od hlavnej železničnej  stanice v Rimini. Lístky sa dajú kúpiť v obchodíku (tabacchi) oproti hlavnému vstupu  do stanice a stoja 5 € na osobu jedna cesta. Zastávka je o kúsok vyššie od Tabacchi stánku. Autobus Vás vyvezie až na posledné autobusové parkovisko tesne pod vrcholom. Takže na prehliadku Vám stačia Vaše nohy.

(Ne)Letíme domov

Ako sme už spomínali , náš spiatočný let bol zrušený. Takže troch stresu na záver dovolenky? Veru áno! Zrovna sme sa balili v hoteli, keď nám o asi 11:00 teda 6 hodín pred odletom prišla správa od Ryanairu, že je let zrušený. Dôvod bol štrajk palubných zamestnancov….  Na výber nám dali 2 možnosti a to vrátiť peniaze za spiatočnú letenku alebo prebookovať let na iný deň. Nakoniec sme našli autobus RegioJetu do Brna (260 € 4 osoby), ktorý odchádzal v ten istý deň ako sme mali plánovaný odlet, len o 3 hodiny neskôr. Po úvahe  sme si nakoniec nechali vrátiť peniaze za letenky a online sme si zakúpili lístky na spomínaný autobus. Nakoniec sme vystúpili už vo Viedni, kde mal bus tiež zastávku. Odtiaľ sme sa ďalšou autobusovou linkou dostali až do Bratislavy.

Podľa európskych zákonov máme právo na odškodnenie za zrušený let. Toto aktuálne riešime. O tom ako to dopadne Vás budeme určite informovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.