Dovolenka cez internet?

Dovolenka online

Zháňate dovolenku cez internet? Dobrá voľba. Obchádzanie kamenných cestoviek zaberie veľa času. Nakupovanie zájazdov online má ale tiež svoje špecifiká, ktoré je dobre vedieť vopred. Predaj dovoleniek či už v kamenných pobočkách alebo online, cez internet je pomerne zložitý proces.

Ilustračný obrázok, zdroj pixabay.com

Kde zájazd nakupujem?

Zvláštna  otázka?  Ani nie. Máte dve možnosti  ako si dovolenku zaobstarať. A to cez cestovnú kanceláriu alebo cestovnú agentúru. Aký je medzi nimi rozdiel?  Cestovná kancelária organizuje zájazdy, rezervuje miesta v dopravných prostriedkoch, zabezpečuje ubytovanie a všetky ostatné veci okolo Vašej dovolenky . Cestovná kancelária má v ponuke zájazdy, ktoré sama organizuje a musí byť poistená voči úpadku.

Cestovná agentúra predáva zájazdy cestovných kancelárii. Teda sama nič neorganizuje. Jednoducho kúpi zájazd u cestovnej kancelárie a predá ho Vám. V predaji zájazdov vystupuje ako sprostredkovateľ. Keďže zájazd neorganizuje, nemusí byť poistená voči krachu. Zájazd je ale samozrejme  poistený priamo u cestovnej kancelárie. Cestovná agentúra môže predávať zájazdy viacerých cestovných kancelárii. To je jej nesporná výhoda.  Na jednom mieste nájdete širšiu ponuku dovoleniek. Táto skutočnosť Vám zjednoduší a zrýchli výber vašej dovolenky. Ako? Hneď si vysvetlíme.

Máme vybrané

V momente, keď si objednáte dovolenku či už cez telefón alebo internetový formulár, pracovník cestovky preverí a na určitý čas rezervuje miesto  v lietadle alebo autobuse, rovnako preverí a rezervuje vami vybrané ubytovanie a opäť iba na určitý čas. Platnosť rezervácie závisí od obdobia, kedy zájazd rezervujete. Mimo sezóny to môže byť aj viac dní. Pri nákupe Last Minute sa čas rezervácie skráti na pár hodín. Následne Vás cestovka vyzve aby ste za zájazd zaplatili.

Pri objednávaní online máte v podstate iba jednu možnosť, ako uhradiť zájazd a to platbou prevodným príkazom cez internet banking. Ako potvrdenie o zaplatení stačí príkaz na úhradu.  Platba kartou nebýva štandardom, pretože za každú prijatú platbu musí odviesť cestovka poplatok prevádzkovateľovi online platieb. Následne doklad o zaplatení zašlete na mail. Ak doklad nepošlete alebo nezaplatíte, cestovka môže zrušiť Vašu rezerváciu zájazdu.

Nedostatky

Keďže všetky objednávky sú nezáväzné má objednávanie zájazdov cez internet nedostatky a môžu nastať tieto prípady:

1. Ak si vyžiadate ponuky z viacerých stránok, môže sa stať, že v domnení, že rezervujete iný zájazd, si rezervujete tú istú dovolenku 2 x. Toto platí pri objednaní cez rôzne cestovné agentúry, ktoré v konečnom dôsledku objednávajú zájazd u tej istej cestovnej kancelárie.

2. Vybraný zájazd, môže byť na stránke cestovky vypredaný, ale napriek tomu sa dá objednať. Je to preto, lebo ak niekto pred vami nezaplatí, uvoľnia sa miesta.

Z toho vyplýva, že výber  dovolenky na poslednú chvíľu je dosť stresujúci ako pre Vás tak aj pre cestovnú kanceláriu či agentúru. Hlavne v letnej sezóne je čas, kedy je možne blokovať zájazd, rádovo iba v hodinách.

Preto sú výhodnejšie first minute zájazdy. Máte na výber viac času, bohatší výber dovoleniek a zľavy sú podobné ako pri last minute dovolenkách.

Rovnako je výhodnejšie vyberať zájazdy u cestovnej agentúry, ktorá má zmluvy o predaji dovoleniek s čo najväčším počtom cestovných kancelárii. Na našich stránkach preto nájdete zájazdy od najväčšej cestovnej agentúry na Slovensku a v Čechách, od  invia.sk.

Zhrnutie

Na záver si zhrňme ako prebieha celý proces objednania dovolenky online:

1. Vyplňte a odošlite nezáväznú objednávku, formulár nájdete v detaily každého zájazdu. Ak si nie ste istý všetkými poplatkami, nevadí. Objednávka je nezáväzná.

2. Následne Vás telefonicky kontaktuje pracovník cestovky a prejde s vami všetky Vaše požiadavky.

3. Pracovník cestovky Vám zašle na mail ponuku na vami vybraný zájazd.

4. Po odsúhlasení ceny a podmienok Vám cestovná kancelária zašle e-mailom zmluvu o zájazde, kde budete mať uvedený aj dátum a čas, dokedy je zájazd pre Vás rezervovaný.

5. Následne za zájazd zaplatíte cez internetbanking a výpis z účtu + oskenovanú podpísanú zmluvu zašlete v stanovenom termíne a čase späť cestovke na e-mail.

6. Posledný krok, po prijatí platby Vám cestovka zašle na e-mail pokyny k zájazdu. Platby prevodným príkazom sú obvykle pripísané na druhý pracovný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.