Cestovné poistenie

cestovné poistenie

Cestujete do zahraničia na dovolenku, za nákupmi alebo na návštevu rodiny? Nezabudnite si pribaliť aj cestovné poistenie.Pri cestách do štátov Európskej únie, kde platí Európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý vám bezplatne vydá vaša zdravotná poisťovňa, odporúčame uzatvoriť si aj komerčné cestovné poistenie, aby ste sa vyhli tomu, aby ste na svoj účet znášali náklady na spoluúčasť za ošetrenie alebo prevoz späť do vlasti.

Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia majú občania EÚ nárok na lekársky nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť na území členských štátov EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, na Islande a vo Švajčiarsku za rovnakých podmienok, teda v rovnakom rozsahu a podľa rovnakých kritérií, ako domáci poistenci. To znamená, že ak existuje za zdravotnú starostlivosť v členských krajinách EÚ spoluúčasť, poistenec ju zaplatí tak, ako poistenec tej-ktorej krajiny EÚ.  Poistenie liečebných nákladov v zahraničí v rámci cestovného poistenia pokrýva všetky náklady pri ošetrení, vrátane liekov, hospitalizácie, prevozu do nemocnice a tiež repatriácie na Slovensko a prevoz telesných pozostatkov. V prípade zdravotného poistenia sú ošetrenie a lieky hradené len v tom rozsahu, v akom sú hradené občanom daného štátu, čo často znamená vysoké spoluúčasti. Kým na základe európskeho zdravotného preukazu sa poskytuje ošetrenie len u lekára vo verejnej, resp. štátnej sieti, komerčné cestovné poistenie zahŕňa aj ošetrenie u súkromného lekára.  Na druhej strane komerčné cestovné poistenie kryje náklady spojené s ošetrením pri náhlej zmene zdravotného stavu, t. z., že v prípade nákladov na lieky pri chronickom ochorení, tie nie sú kryté z cestovného poistenia. Pri chronických ochoreniach odporúčame zobrať si lieky so sebou do zahraničia.
Výška doplatkov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť sa rôzni od jednej EÚ krajiny k druhej. Je potrebné počítať s tým, že vo väčšine krajín EÚ sa za starostlivosť pripláca, napr. vo Francúzsku je to 30 % z ceny výkonu, v Grécku 25 % z ceny liekov, prípadne pacient musí hradiť lieky v plnej výške. Platí to napríklad v Taliansku. Tieto náklady zdravotná poisťovňa nepreplatí, aj keď máte Európsky preukaz zdravotného poistenia. V niektorých krajinách, napr. vo Francúzsku musíte zaplatiť pri ambulantnom ošetrení celý účet a s týmto účtom zájsť na miestnu zdravotnú poisťovňu, ktorá vám preplatí výdavky v zmysle pravidiel francúzskeho práva.
Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) a jeho akceptáciu si treba overiť pred poskytnutím zdravotnej starostlivosti priamo u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Ak v členskej krajine existuje zoznam zmluvných poskytovateľov pre zdravotné fondy alebo jednotlivé zdravotné poisťovne, je možné overiť si zmluvný vzťah poskytovateľa vopred.
Je potrebné dať pozor hlavne v prípade rekreačného dovolenkového pobytu na tzv. hotelových lekárov v južných krajinách, ktorí obyčajne žiadajú liečbu „cash“, a ktorí tento dokument – Európsky preukaz zdravotného poistenia – neakceptujú a väčšinou nemajú zmluvný vzťah so zdravotnou poisťovňou alebo zdravotným fondom.


Tip: Komerčné cestovné poistenie môžete uzatvoriť aj online bez návštevy poisťovne.


VÝHODY POISTENIA

  • Atraktívne zľavy pre rodinu, kolektív a pre držiteľov kariet vydaných združením CKM SYTS (ISIC, EURO<26, GO<26, ITIC)
  • Zimné športy* poistené už v základnom poistení
  • Komplexné poistenie aj pre váš pobyt na Slovensku
  • Zvýhodnená sadzba pre cesty do Českej republiky

* za zimné športy sa považuje lyžovanie po vyznačených trasách, snowboarding po vyznačených trasách, beh na lyžiach po vyznačených trasách, jazda na boboch po vyznačených trasách, korčuľovanie na ľade, sánkovanie


NAŠE TIPY

  • Na cestu do zahraničia si môžete poistiť aj svojho zvieracieho miláčika (psíka, mačku ai.). Majetok počas vašej neprítomnosti zasa ochráni poistenie dovolenkovej domácnosti.
  • Poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby nie je potrebné uzatvárať pre osoby mladšie ako 18 rokov. Odporúčame ho však cudzincom, ktorí sa rozhodnú navštíviť slovenské hory.
  • Ak ste občanom Českej republiky, uzatvorte si cestovné poistenie na www.unionpojistovna.cz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.