Doprava

lacne dovolenky doprava

Doprava na dovolenke

Pri výbere prepravy v destinácii máte na výber viac možností. Najpohodlnejšie je prenajať si auto. je to výhodné hlavne vtedy, keď je vás viac. Ceny za prenájom závisia od krajiny. Môžete si prenajať auto, alebo ako my, využiť miestnu autobusovú alebo vlakovú dopravu prípadne metro. Druhá možnosť je trochu náročnejšia na plánovanie ale, keďže „všetko je na webe“ , dá sa naplánovať aj toto. Pri štyroch členoch rodiny ušetríte verejnou dopravou niekedy aj vyššie sumy peňazí. Pozor však, deti zvyčajne obsadzujú sedadlo rovnako ako dospelí ľudia, preto sú viaceré štáty, kde platia pri cestovaní autobusom plnú sumu ako dospelé osoby. Platilo to napr. na Gran Canarii, príp. v Španielsku.  V cestopisoch jnájdete informácie o našich dovolenkách a v programe každej  cesty sú aj informácie o doprave autobusovou dopravou. Obvikle sú tam aj  tam aj stránky na prepravcov.

Prenájom auta

Jednou s možností ako sa prepravovať v mieste dovolenky je prenájom auta. Prenájom auta si vyžaduje určité znalosti. Je to taký rituál, ktorý má svoje pravidlá. Vedomosť a použitie týchto pravidiel Vám ušetrí stres a čas pri riešení možných sporov s požičovňou pri odovzdaní a vrátení auta.

Čo by ste mali vedieť pri prenájme auta

 •  Naplánujte si výlet vopred. Vo väčšine prípadov je prenájom auta priamo na mieste drahší, takže zaistite si najlepšiu cenu rezerváciou najmenej niekoľko týždňov pred cestou.
 • Ak sa zdá, že požičané auto nestihnete vyzdvihnúť v dohodnutý čas, napríklad, keď Váš let mešká, dajte to ihneď vedieť požičovni. Môže sa totiž stať, že keď neprídete v dohodnutý čas, prenajímateľ prenajme auto inému zákazníkovi.
 •  Uistite sa, že máte všetky kontaktné detaily na prenajímateľa auta v prípade núdze.
  V prípade nehody vždy kontaktujte miestnu políciu. Podľa podmienok, ste povinný kontaktovať miestnu políciu a spísať správu o nehode aj v prípade poškodenia auta napr. na parkovisku.
 • Uistite sa, že ste pochopili, čo je zahrnuté v nájme, hlavne rozsah poistenia za škody spôsobené na aute, dotankovanie paliva, prípadne iné možné miestne poplatky, ako sú letiskové poplatky alebo poplatok za mladého vodiča … atď. poplatok za  mladého vodiča sa obvykle vzťahuje na vodičov mladších ako 25 rokov.
 •  Pozorne si prečítajte zmluvné podmienky požičovne. Každá rezervácia zahŕňa základné poistenie prenájmu. Aká je suma, ktorá bude blokovaná na vašej kreditnej karte?
 • Doporučujeme dokúpenie plného poistenia , ktoré bude pokrývať akékoľvek poškodenie vozidla.
 •  Ak plánujete cestu mimo krajiny, kde sa nachádza vaša požičovňa, možno budete musieť zaplatiť cezhraničný poplatok. Niektorí prenajímatelia neprenajímajú auta v inej krajine.
 • Vždy si skontrolujte, či máte všetky potrebné dokumenty, ako pas / občianský preukaz, vodičský preukaz, kreditnú kartu a potvrdenie prenájmu, a tiež si skontrolujte dátum platnosti týchto dokladov!
 • Pokiaľ ide o kreditnú kartu, je tiež nutné si overiť, že máte embosovanú kreditnú kartu s dostatočnou sumou na úhradu zálohy za prenájom . Tiež si skontrolujte svoj denný limit na karte prípadne požiadajte o vyšší úverový limit.
 • Pri preberaní auta ho doporučujeme skontrolovať. Ak má auto nejaké poškodenie (napr. škrabance, preliačiny) uveďte to do zmluvy o prenájme. Rovnako doporučujeme si urobiť fotky prenajatého vozidla.
 • Pred odchodom z požičovne sa opýtajte na zásady určovania množstva paliva pri vrátení. Tiež si poznačte množstvo paliva a skontrolujte či je toto množstvo správne uvedené v zmluve o prenájme.
 •  Pokiaľ chcete ušetriť nejaké peniaze, zoberte si zo sebou vlastnú GPS navigáciu alebo detskú sedačku. Vo väčšine prípadov, najmä v USA, sú ceny za prenájom týchto doplnkov pomerne vysoké. Niekedy sú drahšie ako kúpa nového zariadenia.
 • Vo väčšine požičovní platí pravidlo, že prenajíma auto iba jednému vodičovi. Preto ak uvažujete , že sa pri vedení vozidla budete striedať, je potrebné to konzultovať s požičovňou. Druhý vodič je obvykle za príplatok.
 •  Akékoľvek poistenie neplatí v prípade nedbanlivosti alebo porušenia podmienok nájomnej zmluvy. V prípade, že nájomca sa správal pri riadení vozidla nerozvážne alebo nedbalo alebo ak riadil pod vplyvom alkoholu alebo drog môže byť zodpovedný za škody v plnej výške!

Vyhľadávač najvýhodnejšieho prenájmu nájdete tu.

Ďalej na letenky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.