Letenky

lacne dovolenky letenky

Kúpa letenky

Prvý krok pri plánovaní dovolenky je kúpa letenky a výber destinácie. Správne by to malo byť možno opačne, ale ak plánujete dovolenku a chcete ušetriť , máte na výber veľa destinácii. Dovolenku plánujeme vopred niekoľko mesiacov, kedy sú letenky najlacnejšie. Tento krok zaberie asi najviac času, pretože treba pravidelne kontrolovať stránky, kde sa letenky predávajú. Uľahčiť Vám to môžu rôzne porovnávacie portály, ktoré predávajú letenky. Asi najznámejší je pelikan.sk.

My lietame z Bratislavy, teda pozeráme hlavne www.ryanair.com . Nevýhodou takéhoto vyhľadávania je to, že si musíte vybrať destináciu a čas dovolenky a až potom hľadáte let. Aktuálne destinácie kam lieta spoločnosť RyanAir z Bratislavi nájdete tu.

Tento „problém“ vyriešili programátori stránky www.airixo.com . Tu si jednoducho vyberiete počet dní, ktoré chcete stráviť na dovolenke a stránka Vám vyfiltruje ceny, dátumu a destinácie letov. Tento spôsob je teda efektívnejší, pretože si môžete naplánovať dovolenku podľa ceny letenky, ktorá ma najväčší vplyv na celkovú cenu dovolenky.


Tip: Keďže sú kúpené letenky neprenosné môže nastať situácia, že pre chorobu alebo inú udalosť nebudete môcť odletieť. Toto sa dá vyriešiť komerčným poistením storna objednanej služby (v tomto prípade letu).


Poistenie storna letenky

Službu poskytujú viaceré poisťovne, no my využívame najčastejšie služby poisťovne UNION. Pripoistiť službu storna objednanej služby sa dá do 48 hodín od kúpy letenky pri súčasne uzavretom poistení liečebných nákladov na potrebné obdobie, napr. na týždeň, dva dovolenky. Ak máte záujem o celoročné poistenie, nevzťahuje sa uvedená služba ku celoročným poisteniam viazaným na karty ITIC, ISIC. Je nutné mať celoročné rodinné poistenie uzavreté minimálne dva mesiace vopred. V týchto mesiacoch sa takéto rodinné poistenie dalo uzavrieť v sume 79,– eur na rok, pričom suma bola rovnaká pre troj-, aj pre štvorčlennú rodinu. Storno služby sa viaže na závažné ochorenia, prípadne hospitalizácie a dôvod je nutné lekárskym potvrdením doložiť poisťovni. Poisťovňa uskutoční náhradu sumy leteniek v rozsahu 80 %. Našťastie sme zatiaľ túto situáciu nemuseli riešiť, tak držíme palce aj Vám.

Lacné letenky = možné nepohodlie

Nie, nemáme na mysli, že budete celý let stáť :-). Môže sa skôr prihodiť, že priletíte na letisko neskoro v noci a prvý autobus bude odchádzať až ráno. Rovnaká situácia môže nastať aj pri odlete. Berte preto do úvahy aj časy odletov (resp. príletov). Môže sa teda stať, že strávite celú noc na letisku. Nebojte sa, nebudete jediní. Nám sa už stalo. Bolo to nepohodlné, ale dalo sa to vydržať a východ slnka na „Kanároch“ tie útrapy dostatočne vynahradil J. Keby sme sa však mali s kým poradiť, práve na Kanárskych ostrovoch je požičanie auta, prípadne ceny taxíkov relatívne nízke. Pravdepodobne by sme situáciu riešili inak. Preto sme sa ako rodina rozhodli svoje skúsenosti zverejňovať na web, aby sme mohli pomôcť iným rodinám s deťmi, prípadne samostatným cestovateľom.

Celková cena letenky

Ceny, ktoré uvidíte na www.ryanair.com alebo www.airixo.com   sú ceny za let s príručnou batožinou tzv. Cabin Baggage. Každá osoba si môže zobrať do lietadla 1 ks batohu (kufra) s maximálnou hmotnosťou 10 kg a s rozmermi 55 cm x 40 cm x 20 cm, ktorý sa vkladá do priehradok nad sedadlami + 1 ks malej tašky rozmerov 35 x 20 x 20 cm. Malú tašku môžete mať u seba. Toto platí pre osoby staršie ako 23 mesiacov. (Platí pre RYANAIR). Bežne nosíme ruksaky na plecia, s ktorými sa dobre cestuje po svete. Ich hĺbka je síce niekedy väčšia, no pri kontrole rozmerov nie je problém ich stlačiť na potrebných 20 cm. Keď ľudia nosia v prevažnej väčšine kufre, naše menšie ruksaky už vlastne ani nekontrolujú.


Tip: Dajte si pozor na rozmery, boli sme svedkom toho, že pri boardingu nechceli pustiť mladého muža , pretože jeho kufor bol väčší o pár cm. Bol to kufor s rúčkou a kolieskami. Nakoniec odtrhol rúčku a potom bolo všetko ok.


 Vráťme sa ešte k celkovej cene za letenku. Ak sa uspokojíte s malou batožinou a je Vám jedno, kde budete sedieť (za vybratie miesta sa pripláca 5, príp. 10 € na osobu ), je cena , ktorú vidíte na stránkach www.ryanair.com, konečná a bez ďalších príplatkov. Môžete si vybrať aj prednostné nastupovanie do lietadla, ktoré je opäť spoplatnené, a to sumou 2 eurá. Letecká spoločnosť tieto rôzne poplatky a zmeny mení, preto je vhodné sa aktuálne informovať na ich stránke o výške poplatku. Naša rodinka si prednostné nastupovanie ani špeciálne sedadlá nekupuje. Systém potom umiestňuje pasažierov sám od 18 rady dozadu, neskôr dopĺňa neobsadené miesto hocikde v lietadle. Keď urobíte on-line check-in včas pred odletom lietadla, sedíte teda zvyčajne rodina všetci vedľa seba.

Viac o batožine

RYANAIR zaviedol nový spôsob príjmu príručnej batožiny. Prvých 90 kusov príručných batožín si môžete vziať so sebou na palubu lietadla. Ostatné príručné batožiny sú označené žltou páskou a pri nastupovaní do lietadla ich odovzdáte obsluhe, ktorá ich odloží do batožinového priestoru lietadla. Na konci letu sa dajú vyzdvihnúť ako „bežná„ batožina na páse. Je preto lepšie postaviť sa vopred do radu pri boardingu, pretože inak nemusíte mať počas letu pri sebe napr. svoje jedlo alebo iné veci.


Tip: Pri dlhších letoch je lepšie si zobrať na palubu lietadla jedlo, pretože taká bageta vo výške 10 000 metrov vyjde pekne draho. Preto buďte pri Gate kontrole v čas, alebo si jedlo dajte do malej príručnej tašky (35 x 20 x 20 cm), ktorú môžete mať pri sebe.


Ak si chcete zobrať na dovolenku viac vecí, nožík, prípadne kozmetiku v baleniach väčších ako 100 ml, musíte si priplatiť za batožinu, ktorá sa ukladá vo vnútra lietadla a je samostatne spoplatnená pri kúpe letenky. Dokúpiť sa dá aj pri on-line check-in, prípadne na letisku, no už za zvýšené ceny. Cestovať sa však dá iba s príručnou batožinou. Do ruksakov dokážete pobaliť všetko potrebné, nemusíte samostatne odovzdávať batožinu pri pultoch na letisku a čakať na ňu po vystúpení z lietadla, a je to ešte výhodné aj pri presúvaní sa mimo letiska napr. v hromadnej doprave, kde nemusíte kupovať samostatný lístok pre batožinu, pretože ruksaky zvyčajne nemajú veľké rozmery.

 Pitie sa dá zakúpiť v bezcolnej zóne pred nástupom do lietadla. Môže byť však výrazne drahšie ako bežné ceny. Preto dlhodobí cestovatelia využívajú možnosť nabrať si pitnú vodu v umývadlách, vhodné sú napr. šumienky a pod. Malé deti majú povolené vziať si so sebou určité množstvo jedla a pitia aj na palubu lietadla, pričom kontrola na letisku Vás môže požiadať, aby ste ich pred nimi ochutnali, prípadne sa napili.

Platba za letenku

Ok, let máme vybraný… za letenky treba zaplatiť. Platba sa uskutočňuje prostredníctvom https stránok a je relatívne bezpečná. Nezabudnite sa však pripájať len z bezpečných sietí, nie vo verejných wifi. Podľa typu karty, ktorou za letenky platíte, boli stanovené malé poplatky za platbu. Niektoré letecké spoločnosti však tieto poplatky rušia.

Keď je platba uskutočnená, dokončená, vytlačte si letenky. V tomto okamihu sa rozhodnite, či si poistíte storno leteniek. Nezabudnite, že sa to dá len do 48 hodín od kúpy leteniek. Potrebujete súčasne aj potvrdenie o uskutočnenej platbe – v prípade platby z účtu s mesačným výpisom nebolo možné doručiť potvrdenie z banky, tak poisťovni stačilo ukázať letenky + SMS o uskutočnenej platbe.

Check-in letenky

Všetky letenky je potrebné pred odletom „začekovať“.  Dá sa to urobiť on-line cez stránku prepravcu. Každý prepravca má svoje pravidlá check-in. Ak letíte prostredníctvom Ryanair, uskutočniť on-line check-in môžete najskôr 30 dní pred odletom v prípade, že si chcete zakúpiť presne určené miesto na sedenie. Najskôr 7 dní pred odletom prebiehajú všetky ostatné registrácie, kde Vám systém pridelí bezplatne miesto na sedenie. Po dokončení registrácie si nezabudnite radšej hneď vytlačiť palubné lístky. V prípade, že letíte na dovolenku dlhšie ako 6, 7 dní, môžete mať problém s tým, že registrovať bezplatné miesta na sedenie môžete najskôr 7 dní vopred pred odletom. Čo teda s letom naspäť? On-line check-in viete urobiť z hocijakej wifi, no problém je v zahraničí zvyčajne s tlačou palubných lístkov. Situácia sa dá vyriešiť aplikáciou, ktorú ponúka Ryanair, pretože palubné lístky netreba tlačiť. Pri kontrole ukazujete letenky v mobile alebo tablete.

Ak ste ešte neleteli na dovolenku lietadlom prečítajte si aj tento článok.

Nepredvídateľné udalosti

Aká nepríjemnosť sa Vám môže stať ohľadom lietania?  Najhoršia nočná mora cestovateľov je asi zmeškané lietadlo. Riziko sa dá minimalizovať napríklad tak, že si poslednú noc (resp. 2 noci, keďže nie všetky hotely Vám umožnia kúpiť si ubytovanie na iba jednu noc) zaplatíte blízko pri letisku. To je také zlaté pravidlo, ktoré dodržiavame a zatiaľ sa nám ešte nestalo, že by sme zmeškali lietadlo. Treba myslieť aj na to, že letisko v Bratislave je oproti iným veľmi malé, preto pešie vzdialenosti a čas kontroly pri lete naspäť bývajú oveľa dlhšie. Nechajte si teda väčšiu časovú rezervu, príďte na letisko radšej skôr pred odletom.


Tip: Pre každý prípad ale majte so sebou hotovosť alebo kartu, na ktorej budete mať dostatočnú rezervu na zaplatenie ďalšej letenky alebo inej, napríklad vlakovej alebo autobusovej dopravy. Je vhodné už doma si preventívne pozrieť možnosť alternatívnej dopravy do rodnej vlasti. V súčasnej dobe internetu a kvalitných telefónov a tabletov však je možné situáciu riešiť až operatívne na mieste.


Máte vlastné skúsenosti s lietaním? Kontaktujte nás, radi ich zverejníme na našich stránkach. Alebo ich jednoducho napíšte do komentára.

Ďalej na výber ubytovania

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.