Kde sa v Chorvátsku vyhnúť davom?

lacne dovolenky chorvátsko

Ak ste osoba, ktorá má rada malé, skryté miesta na odpočinok, jediné, čo musíte urobiť, je vykonať podrobnejší prieskum a nájsť menej exponované miesta, kde budete môcť prejsť starobylými zrúcaninami, plávať na pláži alebo vyskúšať niektoré z najlepších jedál a to všetko bez davov ľudí. Na uľahčenie vášho výskumu sme sa rozhodli zostaviť zoznam alternatívnych destinácií v Chorvátsku.

Saplunara

Saplunara lacne dovlenky

zdroj adriatic.hr

Náš zoznam začíname s plážou, ktorá sa nachádza na ostrove Mljet, južnej časti Chorvátska. Saplunara nie je obyčajná pláž. Jue to tiež ekologický park, ktorý je prísne chránený od roku 1955, čo nie je prekvapujúce, pretože celá oblasť je bohatá na rastlinné druhy, ktoré nikde inde v Chorvátsku nenájdete. Jeho nezvyčajný názov Saplunara je vlastne odvodený z latinského slova sablunum, ktoré by sa dalo preložiť ako piesok, a je to práve kvôli piesočnatej pôde na pláži. Ak sa ocitnete na tejto pláži, na prvý pohľad vám bude jasné, prečo je ideálny pre pokojnú dovolenku. Piesočná zátoka je ukrytá medzi skalami a je obklopená hustými borovicami. Na druhej strane, nie je priame spojenie trajektom s pevninou. Ak sa chcete dostať do Saplunara, mali by ste ísť z Prapratno na polostrove Pelješac trajektom do Sobry na ostrove Mljet. Zo Sobre sa môžete dostať na miesto Saplunara autom, taxíkom alebo autobusom. Na tejto pláži budete mať úplný pokoj a to bez veľkých davov. Nezabudnite, že toto je chránená oblasť, takže budete musieť dodržiavať určité pravidlá, ktoré sú jasne uvedené na mnohých informačných tabuliach v blízkosti zálivu.

Nájsť ubytovane na ostrove Mljet

 

Lastovo

Lastovo lacne dovolenky

zdroj adriatic.hr

Hneď pri Mljete ležia Lastovské ostrovy. Ostrovy Mljet a Lastovo sú najjužnejšie chorvátske obývané ostrovy. Do Lastova sa dostanete z dvoch smerov, z Vela Luka na ostrov Korčula a zo Splitu. Môžete cestovať trajektom, ktorý vás odvezie asi za 5 hodín alebo 3 hodiny ak cestujete katamaranom. Vzhľadom k tomu, že je pomerne vzdialený od pevniny, nebudete vidieť veľké davy na ostrove, takže si budete môcť vychutnať celú škálu pláží, prírodných krás a kultúrnych pamiatok. A pre to všetko, budete potrebovať veľa času, pretože existuje veľa miest na Lastovo, ktoré nesmiete vynechať. Najznámejším je Park prírody (pokrývajúci celý ostrov Lastovo), jeden z najbohatších a najzachovalejších botanických oblastí v celom Stredozemnom mori. Okrem Parku prírody sú tiež známe nedotknuté pláže Lastova. Sú prevažne skalnaté, pretože tam neboli žiadne zásahy alebo úpravy. Na ostrove však môžete nájsť množstvo pozostatkov historických budov so zaujímavými architektonickými riešeniami a dozvedieť sa viac o kultúre prostredníctvom niektorých podujatí organizovaných každé leto.

Nájsť ubytovane pri Lastove

 

Palagruža

alagruža lacné dovolenky

zdroj adriatic.hr

Chcete zažiť inú stranu Stredozemného mora? Palagruza môže byť tým pravým miestom pre vás. Palagruža je skupina ostrovčekov, ktoré sú ďaleko od iných chorvátskych ostrovov. Zaujímavosťou je, že Palagruža je bližšie k talianskemu pobrežiu ako k Chorvátsku. Je to skutočná destinácia pre tých, ktorí hľadajú pokoj a pohodu na dovolenke, pretože je neobývaná. Na najväčšom ostrovčeku je len jeden maják v ktorom prebýva strážca majáku. Hoci je najvzdialenejšie a nachádza sa tam iba jeden maják, sú tam pozostatky, ktoré poukazujú na prítomnosť ľudí v histórii. Vďaka svojej významnej polohe v Jadranskom mori bol ostrov využívaný hlavne na vojenské účely. Na ostrove, môžete zažiť skutočnú dovolenku v štýle Robinzon Crusoe a to najmä v období silného vetra, keď fúka z otvoreného mora, kvôli ktorému môžu návštevníci zostať izolovaní.

Nájsť ubytovane v majáku Palagruža

 

Šolta

Šolta.j lacne dovolenky

zdroj adriatic.hr

Malý ostrov v Strednej Dalmácii môžete plne preskúmať pešo. Toto je destinácia, kde si budete môcť vychutnať gastronomické pochúťky najmä z olív. Prečo z olív? Na Šolte je asi 100 000 olivovníkov, kultivovaných a nekultivovaných a najbežnejšími odrodami sú Oblica a Levantika, ktoré nenájdete nikde inde, iba na tomto ostrove. Okrem pochúťok pripravených z olív môžete ochutnať med z divokého rozmarínu a samozrejme víno autochtónnej odrody Dobričić. Vína sa dodnes vyrábajú tradične. Okrem gastronómie na Šolte si môžete vychutnať aj aktívnu dovolenku. Šolta je známe centrum pre mnohých potápačov a plachetníkov.

Nájsť ubytovane v Šolte

 

Biševo

Biševo lacné dovolenky

zdroj adriatic.hr

Ostrov s desiatimi ľuďmi patrí k prebytku súostrovia, oblasti s najväčším množstvom prírodných pamiatok v Chorvátsku. Ako sa dostať do Biševa? K dispozícii je pravidelná trajektová linka spájajúca Komižu (Vis) s Biševom. Okrem trajektu sú aj súkromné osobné lode, ktoré vás môžu dopraviť do Biševa. To je ostrov, ktorý je najznámejší kvôli Modrej jaskyni, prírodnej pamiatky prístupnej len loďou. Jaskyňa bola pomenovaná “modrá” kvôli moru, ktorá vďaka silnému slnku prenikajúcemu pod otvorom pod vodou odráža svetlo, ktoré spôsobuje, že more získa kryštálovo modrý nádych. Taktiež je jednou z celkom 11 jaskýň na tomto ostrove.

Nájsť ubytovane pri Biševe

 

Blaca

Blaca lacné dovolenky

zdroj adriatic.hr

Ak pre vás Bol alebo mesto Brač nie sú zaujímavé kvôli veľkým davom ľudí, môžete zvážiť návštevu púšte Blaca. Nejde o pravú púšť plného piesku. Slovo púšť zostalo v platnosti pre obyvateľstvo – mníchov, ktorí žili v Blake v úplnej izolácii a venovali svoje životy modlitbe a duchovnosti. Blaca vznikla už v 15. storočí, keď mnoho kňazov utieklo pred Osmanmi, ktorí dobývali Dalmáciu. Smrťou posledného stanovníka v roku 1963, stratila púšť svoju pôvodnú funkciu a bola premenená na múzeum, ktorého zbierku tvoria rôzne zbrane, astronomické zariadenia a bohatá knižnica. Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať do Blace, je jazda loďou do Popova vale (na južnej strane ostrova), po ktorej sa dostanete na Blace autom alebo pešo, čo vám zaberie asi 45 minút.

Nájsť ubytovane pri Blaci

 

Národný park Brijuni

Národný park Brijuni lacné dovolenky

zdroj adriatic.hr

Skupina 14 ostrovov a ostrovčekov (2700 hektárov), ktorá získala štatút národného parku v roku 1983. V predchádzajúcom storočí slúžila ako prezidentské sídlo významných svetových obyvateľov, ale aj najznámejších hollywoodskych hviezd. Brijuni sú oázou pokoja, obývajúcou približne 700 druhov rastlín a 250 druhov vtákov. V čase rakúsko-uhorskej monarchie boli Brijuni známou destináciou pre zdravotný turizmus. Turistickým vláčikom, ktorý navštevuje všetky dôležité miesta na ostrove Brijuni, môžete vidieť stopy dinosaurov, pozostatky antických a stredovekých budov, ako aj prírodné krásy prostredníctvom parku safari. Ako sa najrýchlejšie dostať na Brijuni? Najlepšie je vyraziť z mesta Fažana, malého mestečka na pobreží, vzdialenéjo 8 km od Puly. Tam sú trajektové linky, ktoré spájajú Fažana s Brijuni.

Nájsť ubytovane na Istrii

 

Ogulin

Ogulin lacne dovolenky

zdroj adriatic.hr

Nakoniec odchádzame do regiónu Gorski Kotar. Aj keď je Jadranské pobrežie najkrajším miestom na odpočinok počas leta, ak hľadáte miesta s menšími davmi, môžete nájsť svoju oázu pokoja v Oguline. Okrem menších davov je región Gorski Kotar v lete oveľa čerstvejší, pretože sa nachádza vo vyššej nadmorskej výške. Ogulin je mesto, kde sa narodila Ivana Brlić Mažuranić, známa chorvátska a svetová spisovateľka pre deti, ktorá bola tiež prezývaná ako chorvátsky Hans Christian Andersen. Inak bolo mesto postavené v 15. storočí a bolo centrom slávnej stredovekej chorvátskej šľachtickej rodiny Frankopan. Vďaka výnimočnej historickej dôležitosti mesta Ogulin sa tam nachádza mnoho pamiatok, ktoré stoja za návštevu a mnoho festivalov inšpirovaných pôvodnou gastronómiou a bohatou históriou mesta.

Nájsť ubytovane v majáku Palagruža

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.